Ako funguje MLM?

Ako funguje MLM?

Dnes si veľmi jednoducho a názorne ukážeme čo je to  MLM a ako v skutočnosti funguje. Je MLM naozaj zlatá baňa alebo ide o podvod? Táto, v súčasnosti veľmi kontroverzná téma sa stala námetom  pre náš nový článok.

 Tip: Pred samotným čítaním sa uvoľnite, otvorte svoju myseľ a nevychádzajte s domnienok a predsudkov. To, že ste počuli alebo dokonca máte s MLM zlé skúsenosti neznamená, že samotný biznis model je podvod a nefunguje.  Možno ste len narazili na podvodnú spoločnosť .

Čo to vôbec znamená?

Výraz“ MLM„ ste už pravdepodobne počuli. Jedna časť ľudí tvrdí, že MLM je podvod a pyramídová hra. (Niektorí dokonca ani nevedia čo tá skratka znamená a automaticky si to spájajú s podvodom) Tá druhá časť obecenstva  je presvedčená, že ide o biznis 21. Storočia. Urobme si v tom konečne jasno!

MLM je skratkou od anglického slova multi-level marketing ( viac úrovňový marketing). Jedná sa o špecifický obchodný model predaja výrobkov a služieb. Vsadíme sa, že aj vy poznáte minimálne 3 spoločnosti, ktoré fungujú na multilevel-marketingu a ani o tom neviete. Medzi svetovo známe MLM spoločnosti patrí napríklad: Avon, Oriflame, Herbal life, Mary Kay či Amway … Tieto spoločnosti sa stali známymi práve vďaka obchodnému modelu MLM.

 

 

 

Ako vlastne prebieha proces predaja výrobkov a služieb?

Nie je žiadnym tajomstvom, že v záujme každého podnikateľa je dosiahnuť ZISK. Pre dosiahnutie zisku musí podnikateľ svojou vlastnou činnosťou zabezpečiť pravidelný prísun kupujúcich zákazníkov. Cieľovú skupinu zákazníkov a  štýl reklamy rieši podrobne vypracovaný marketingový (reklamný) plán. Takýto plán podnikateľovi pomôže zostaviť detailný postup a rozpočet.  V jednoduchosti povedané neexistuje podnikateľ, ktorý by neriešil reklamu. Reklama inými slovami MARKETING je prostriedok, ktorý má za úlohu zaujať a naviesť  potenciálneho zákazníka na kúpu určitého výrobku či služby.

 

„Podnikať bez reklamy je ako žmurkať na dievča v tme. Vy viete čo robíte, ona to nevidí.“

 

MOŽNOSTI (REKLAMY) MARKETINGU

Na chvíľu sa na vec pozrite očami podnikateľa – máte svoj kvalitný vlastný produkt či službu, ktorú chcete predať. Ako môžete osloviť svojich potenciálnych zákazníkov?

Konečne sa dostávame k podstate celého článku…

MULTILEVEL –MARKETING (MLM)

Tak ako spomenuté spôsoby marketingu – MLM je len ďalší spôsob AKO predávať.  Pri multi-level marketingu podnikateľ využíva svojich vlastných zákazníkov ako efektívny prostriedok reklamy. Prakticky to funguje tak, že podnikateľ vytvorí špeciálnu predajnú stratégiu, ktorá jeho zákazníkom umožní výrobky predávať ďalej. Človek je zákazník a súčasne môže byť aj chodiaca reklama (distribútor). Okrem samotného používania je takýto zákazník motivovaný produkt odporučiť svojmu okoliu a za toto odporučenie a následný predaj dostáva vopred stanovenú províziu. Vo svojom vlastnom záujme tak zákazník môže rozširovať sieť svojich vlastných zákazníkov alebo tvoriť obchodných partnerov, ktorí chcú takisto vytvárať svoju vlastnú obchodnú sieť. Ľudia, ktorí tvoria pre firmu tie najväčšie obraty dosahujú logicky najväčšie zisky. Tento spôsob je výhodný pre obe strany.  Spoločnosť disponuje motivovanými obchodníkmi, ktorí za nich odvádzajú tú najťažšiu a najnákladnejšiu prácu a zároveň, výrazne šetrí na drahom komerčnom marketingu. Zákazník odporúča produkty a na revanš dostáva slušné provízie

Záver

Multilevel marketing je jeden z legálnych a veľmi efektívnych obchodných modelov súčasnosti.  Táto obchodná stratégia má na svedomí  celosvetový úspech známych kozmetických spoločností (Avon, Oriflame, Mary Kay…)  či spoločností, ktoré sa zaoberajú výživovými doplnkami. (HerbalLife, Kyäni). Tieto spoločnosti patria k najlepšie zarábajúcim spoločnostiam na svete.

Vlna kritiky: Úspech tohto obchodného modelu bol zneužitý ľuďmi, ktorí za vidinou zisku začali vytvárať podobné avšak podvodné spoločnosti známe pod pojmom „pyramídy“. O jednotlivých rozdieloch medzi MLM a podvodnými schémami ako aj o podrobnejšom fungovaní MLM spoločností si povieme v našom ďalšom článku.

Pomôž ostatným:  Ak máš akékoľvek skúsenosti s MLM systémom neváhaj a napíš ich do komentára pod príspevkom.  Ak si tvoje okolie mýli MLM s podvodom zdieľaj alebo im rovno pošli  tento článok.

Close Menu